• Past Chairs

    *Deceased
    **Partial Term

    2015
    Chip Greene
    Jacksonville

    2014
    Jeff Schlitt
    Vero Beach

    2013
    Sam Rogers, Jr.
    Tallahassee

    2012
    John Laurie
    Bradenton

    2011
    Cynthia Webster
    Largo

    2010
    Arturo Hoyo
    Miami Springs

    2009
    Bill Gunter
    Tallahassee

    2008
    Kirk Ball, CPCU
    Pensacola

    2007
    Stephen A. Simms
    Winter Park

    2006
    Earl E. Horton, Jr., CPCU
    Clearwater

    2005
    Veronica Della Porta
    Jacksonville

    2004
    Dick Brown
    Daytona Beach

    2003
    Dirk D. DeJong
    Pompano Beach

    2002
    Gene Waddell
    Vero Beach

    2001
    Thomas M. Cotton, CIC, CPCU, CRM
    Orlando

    2000
    Terrell V. Hawkins, CPCU
    Clearwater

    1999
    Gregory E. Baker, CLU, CPCU
    St. Augustine

    1998
    Barbara B. Hall, CIC, CPIW
    Gainesville

    1997
    Harold M. Humphrey
    Miami

    1996
    Richard A. “Dick” Pace*
    Maitland

    1995
    Daniel G. Dannenhauer, CPCU
    Ft. Myers

    1994
    Alex Soto, CPCU, ARM
    Miami

    1993
    Ted R. Ostrander, Jr., AAI, CIC
    Leesburg

    1992
    C. W. “Chuck” Bovay, CPCU
    Lakeland

    1991
    Gary M. Gregory, CPCU
    Coral Gables

    1990
    Alice B. Fielding, CPCU
    Jacksonville

    1989
    Ernest F. Smith
    Sarasota

    1988
    Frances B. Everett
    Coral Gables

    1987
    Samuel B. Rogers, Sr.
    Tallahassee

    1986
    William Schaffner*
    Orlando

    1985
    H. Paul Senft, Jr.
    Haines City

    1984
    Richard W. Wilcox, Jr.
    Ft. Lauderdale

    1983
    Richard W. Wilcox, Jr.**
    Ft. Lauderdale

    1983
    James D. Naughton**
    Jacksonville

    1983
    Harvey L. Brown, Sr.** *
    Delray Beach

    1982
    William D. Hawkins
    West Palm Beach

    1981
    Herbert G. Treweek, CPCU
    Gainesville

    1980
    Payne H. Midyette, Jr.
    Tallahassee

    1979
    Tom Petway
    Jacksonville

    1978
    Tom Pennekamp*
    Miami

    1977
    Rocci Lombard
    Ft. Lauderdale

    1976
    Hardy L. Payor, CPCU*
    St. Petersburg

    1975
    J. Howard Hall*
    Gainesville

    1974
    Frank H. Furman, Jr.
    Pompano Beach

    1973
    Richard A. Chazal
    Ocala

    1972
    James R. Adams
    Miami

    1971
    Farrell Dearinger, CPCU*
    Pensacola

    1970
    Wesley T. Wingo*
    Orlando

    1969
    Phil C. Gallagher*
    Miami

    1968
    Robert E. Fowler*
    St. Petersburg

    1967
    Harry F. LeCrenier, Jr.*
    West Palm Beach

    1966
    Robert R. Treweek, CPCU*
    Gainesville

    1965
    Robert Ross, Jr.*
    Ft. Lauderdale

    1964
    Robert McCord, CPCU*
    Jacksonville

    1963
    Louis A. Hawkins*
    West Palm Beach

    1962
    George H. Sweet, CPCU*
    Miami

     

    1961
    James M. Newton*
    St. Petersburg

    1960
    Lamar U. Hutchinson*
    Orlando

    1959
    Neil D. Coates*
    Miami

    1958
    Dave Johnson*
    Pensacola

    1957
    Eugene Wise*
    Orlando

    1956
    E. Finley Cannon, Jr.*
    Gainesville

    1955
    Donald Bolton, CPCU*
    Jacksonville

    1954
    Richard S. McKay*
    Tampa

    1953
    Sidney A. Singleton*
    Orlando

    1952
    Marvin D. Adams*
    Miami

    1951
    Glen Evins*
    Tampa

    1950
    S. W. Johnston*
    Ft. Myers

    1949
    J. Paul Lassiter*
    Leesburg

    1948
    Cooper M. Cubbedge*
    Jacksonville

    1947
    B. D. Cole*
    West Palm Beach

    1946
    Flamen B. Adae*
    Miami Beach

    1945
    J. Howard Gould*
    St. Petersburg

    1944
    J. Howard Gould*
    St. Petersburg

    1943
    Frank D. Moor*
    Tallahassee

    1942
    Herman J. Arrant*
    Miami

    1941
    Hunter Brown*
    Pensacola

    1940
    Hunter Brown*
    Pensacola

    1939
    O. Mitchell Stallings*
    Tampa

    1938
    O. Mitchell Stallings*
    Tampa

    1937
    L. P. McCord*
    Jacksonville

    1936
    L. P. McCord*
    Jacksonville

    1935
    Payne Midyette*
    Tallahassee

    1934
    Payne Midyette*
    Tallahassee

     
    1933
    W. Pat Fischer*
    West Palm Beach

    1932
    W. Pat Fischer*
    West Palm Beach

    1931
    Quinlan Adams*
    Jacksonville

    1930
    Quinlan Adams*
    Jacksonville

    1929
    E. Finley Cannon*
    Gainesville

    1928
    O. Earl Freeman*
    Ocala

    1927
    O. Earl Freeman*
    Ocala

    1926
    Orlo E. Hainlin*
    Miami

    1925
    Clifford A. Payne*
    Jacksonville

    1924
    Frank J. Booth*
    Clearwater

    1923
    H. H. Thornton*
    Pensacola

    1921
    Clifford A. Payne*
    Jacksonville

    1920
    Sumter L. Lowry*
    Tampa

    1919
    Sumter L. Lowry*
    Tampa

    1918
    A. W. Palmer*
    Jacksonville

    1917
    A. W. Palmer*
    Jacksonville

    1916
    H. J. Drane*
    Lakeland

    1915
    H. J. Drane*
    Lakeland

    1914
    R. M. Prince*
    Tampa

    1913
    E. W. Monrose*
    Tampa

    1912
    S. Y. Way*
    Orlando

    1911
    S. Y. Way*
    Orlando

    1910
    Knowles Hyer*
    Pensacola

    1909
    Sumter L. Lowry*
    Tampa

    1908
    Sumter L. Lowry*
    Tampa

    1907
    Walker Anderson*
    Pensacola

    1906
    Walker Anderson*
    Pensacola

    1905
    Walker Anderson*
    Pensacola