FAIA Past Chairs

Past Chairs

*Deceased
**Partial Term

2015
Chip Greene
Jacksonville

2014
Jeff Schlitt
Vero Beach

2013
Sam Rogers, Jr.
Tallahassee

2012
John Laurie
Bradenton

2011
Cynthia Webster
Largo

2010
Arturo Hoyo
Miami Springs

2009
Bill Gunter
Tallahassee

2008
Kirk Ball, CPCU
Pensacola

2007
Stephen A. Simms
Winter Park

2006
Earl E. Horton, Jr., CPCU
Clearwater

2005
Veronica Della Porta
Jacksonville

2004
Dick Brown
Daytona Beach

2003
Dirk D. DeJong
Pompano Beach

2002
Gene Waddell
Vero Beach

2001
Thomas M. Cotton, CIC, CPCU, CRM
Orlando

2000
Terrell V. Hawkins, CPCU
Clearwater

1999
Gregory E. Baker, CLU, CPCU
St. Augustine

1998
Barbara B. Hall, CIC, CPIW
Gainesville

1997
Harold M. Humphrey
Miami

1996
Richard A. “Dick” Pace*
Maitland

1995
Daniel G. Dannenhauer, CPCU
Ft. Myers

1994
Alex Soto, CPCU, ARM
Miami

1993
Ted R. Ostrander, Jr., AAI, CIC
Leesburg

1992
C. W. “Chuck” Bovay, CPCU
Lakeland

1991
Gary M. Gregory, CPCU
Coral Gables

1990
Alice B. Fielding, CPCU
Jacksonville

1989
Ernest F. Smith
Sarasota

1988
Frances B. Everett
Coral Gables

1987
Samuel B. Rogers, Sr.
Tallahassee

1986
William Schaffner*
Orlando

1985
H. Paul Senft, Jr.
Haines City

1984
Richard W. Wilcox, Jr.
Ft. Lauderdale

1983
Richard W. Wilcox, Jr.**
Ft. Lauderdale

1983
James D. Naughton**
Jacksonville

1983
Harvey L. Brown, Sr.** *
Delray Beach

1982
William D. Hawkins
West Palm Beach

1981
Herbert G. Treweek, CPCU
Gainesville

1980
Payne H. Midyette, Jr.
Tallahassee

1979
Tom Petway
Jacksonville

1978
Tom Pennekamp*
Miami

1977
Rocci Lombard
Ft. Lauderdale

1976
Hardy L. Payor, CPCU*
St. Petersburg

1975
J. Howard Hall*
Gainesville

1974
Frank H. Furman, Jr.
Pompano Beach

1973
Richard A. Chazal
Ocala

1972
James R. Adams
Miami

1971
Farrell Dearinger, CPCU*
Pensacola

1970
Wesley T. Wingo*
Orlando

1969
Phil C. Gallagher*
Miami

1968
Robert E. Fowler*
St. Petersburg

1967
Harry F. LeCrenier, Jr.*
West Palm Beach

1966
Robert R. Treweek, CPCU*
Gainesville

1965
Robert Ross, Jr.*
Ft. Lauderdale

1964
Robert McCord, CPCU*
Jacksonville

1963
Louis A. Hawkins*
West Palm Beach

1962
George H. Sweet, CPCU*
Miami

 

1961
James M. Newton*
St. Petersburg

1960
Lamar U. Hutchinson*
Orlando

1959
Neil D. Coates*
Miami

1958
Dave Johnson*
Pensacola

1957
Eugene Wise*
Orlando

1956
E. Finley Cannon, Jr.*
Gainesville

1955
Donald Bolton, CPCU*
Jacksonville

1954
Richard S. McKay*
Tampa

1953
Sidney A. Singleton*
Orlando

1952
Marvin D. Adams*
Miami

1951
Glen Evins*
Tampa

1950
S. W. Johnston*
Ft. Myers

1949
J. Paul Lassiter*
Leesburg

1948
Cooper M. Cubbedge*
Jacksonville

1947
B. D. Cole*
West Palm Beach

1946
Flamen B. Adae*
Miami Beach

1945
J. Howard Gould*
St. Petersburg

1944
J. Howard Gould*
St. Petersburg

1943
Frank D. Moor*
Tallahassee

1942
Herman J. Arrant*
Miami

1941
Hunter Brown*
Pensacola

1940
Hunter Brown*
Pensacola

1939
O. Mitchell Stallings*
Tampa

1938
O. Mitchell Stallings*
Tampa

1937
L. P. McCord*
Jacksonville

1936
L. P. McCord*
Jacksonville

1935
Payne Midyette*
Tallahassee

1934
Payne Midyette*
Tallahassee

 
1933
W. Pat Fischer*
West Palm Beach

1932
W. Pat Fischer*
West Palm Beach

1931
Quinlan Adams*
Jacksonville

1930
Quinlan Adams*
Jacksonville

1929
E. Finley Cannon*
Gainesville

1928
O. Earl Freeman*
Ocala

1927
O. Earl Freeman*
Ocala

1926
Orlo E. Hainlin*
Miami

1925
Clifford A. Payne*
Jacksonville

1924
Frank J. Booth*
Clearwater

1923
H. H. Thornton*
Pensacola

1921
Clifford A. Payne*
Jacksonville

1920
Sumter L. Lowry*
Tampa

1919
Sumter L. Lowry*
Tampa

1918
A. W. Palmer*
Jacksonville

1917
A. W. Palmer*
Jacksonville

1916
H. J. Drane*
Lakeland

1915
H. J. Drane*
Lakeland

1914
R. M. Prince*
Tampa

1913
E. W. Monrose*
Tampa

1912
S. Y. Way*
Orlando

1911
S. Y. Way*
Orlando

1910
Knowles Hyer*
Pensacola

1909
Sumter L. Lowry*
Tampa

1908
Sumter L. Lowry*
Tampa

1907
Walker Anderson*
Pensacola

1906
Walker Anderson*
Pensacola

1905
Walker Anderson*
Pensacola